Talán csodálkoztok néhányan, hogy soha nem írok a "Nagy Perről", amelyet pedig a világsajtó is gyakran vezető helyen elemez. Emlékeztetőül csak annyit nagyon röviden, hogy több, mint 10 éves alkudozás és előkészítés után ebben az évben végre a speciálisan erre a célra létrehozott, külföldi és hazai bírókból álló Nemzetközi Bíróság elé került a vörös khmerek néhány vezetője. A hosszú alkufolyamat egyik "eredménye", hogy a kormánynak sikerült elfogadtatnia az ENSZ-szel a nagyon limitált felelősségre vonás jogilag igen kétes gondolatát, azaz előre meghatározták, hogy kiket lehet a bíróság elé állítani. Lényegében tehát néhány emberrel vitetik el a balhét, amelyben milliók pusztultak el. Mindenki tudja, hogy a rezsim legmagasabb szintű vezetőinek egy része maga is vörös khmer volt, de erről nem szabad beszélni. Az elmúlt hónapokban a legismertebb kivégzőközpont, az S-21 vezetőjének kihallgatását folytatták le. Duch, a hajdani matematika-tanár először némi megbánást mutatott, de az utolsó szó jogán kijelentette, hogy ő csak egy csavar volt a gépezetben, ezért felmentését kéri. Klasszikus. Na, erre azután mindenki felhördült, irgum-burgum, hú, de pofátlan alak ez a hóhér. Az ügyész 40 éves börtönbüntetést kért, ítélet jövőre várható. Szóval, azért nincs kedves erről írni, mert egyértelmű, hogy ez az ország még nem érett arra, hogy szembe nézzen a közelmúltjával. Ez részben érthető, mert ha nem így tenne, akkor ismét kitörne a gyilkolás. Pici pozitívum, hogy az elmúlt napokban megjelent az első olyan iskolai tankönyv, amelyben első alkalommal beszélnek a terror időszakáról. "Természetesen" meglehetősen tenedenciózusan, de mégis. Ha valamelyik iskolában sikerülne egy olyan órán részt vennem, ahol erről van szó, akkor örömmel fogok erről beszámolni.
2009. november 30., hétfő
2009. november 29., vasárnap
2009. november 28., szombat
2009. november 27., péntek
Meg akarja regulázni a nem-kormányközi szervezetek működését a kambodzsai kormány. Hun Sen az NGO-és a kormány közötti együttműködés 30. évfordulója alkalmából megtartott ünnepségen oda nyilatkozott, hogy azok a szervezetek, amelyek az ellenzék politikáját támogatják, a jövőben semmi jóra nem számíthatnak a hatóságoktól. A miniszterelnöknek már régóta a bögyében vannak az NGO-k, egy szeptemberi kormányülésen azóta sem cáfolt hírek szerint kijelentette, hogy e szervezetek egy részét terrorista csoportok finanszírozzák. A készülő törvényjavaslat szigorőan büntetné azokat az NGO-kat, amelyek tevékenysége politikai beavatkozásnak minősül. Azt természetesen a helyi hatóságok fogják eldönteni, hogy mit tekintenek a belügyekbe való beavatkozásnak. Az érintett szervezetek természetesen erősen tiltakoznak a javaslat ellen, hangsúlyozva, hogy a terrorizmus elleni harcot nem az NGO-k elhallgattatásával kell kezdeni. Reményeim és a hozzám eljutott információk szerint pozitív hozadékai is lesznek az új szabályozásnak. Pontosabban, végre lesz szabályozás, mert hogy eddig nem volt. A mi, Magyarországon bejegyzett alapítványunk már évek óta szerette volna elérni, hogy a Phnom Penh-i külügyminisztérium bejegyezze - ez számos erőfeszítés ellenére sem sikerült. Egyszerűen nem lehet tudni, mi szükséges a bejegyzéshez. Egy másik probléma, hogy a bejegyzéshez állítólag kérik az NGO bankszámláját, amelyet viszont csak akkor nyitnak meg, ha már van bejegyzés. Szóval káosz, bizonytalanság, csiki-csukik, szivatások, korrupció ez a mai jogi helyzet, amelyen remélhetőleg az új törvény változtatni fog.
2009. november 26., csütörtök
2009. november 25., szerda
Mindenki feláll a teremben és tapsolni kezd. Igen, megérkezett H.E. Lok Chumteav Dr. Bun Rany Hun Sen, a Kambodzsai Vöröskereszt elnöke, a Társadalmi Erkölcs, a Nők és a Khmer Családi Értékek Felemelése Bizottsága Tiszteletbeli Elnöke. Mellékesen az ország miniszterelnökének a felesége. A korombeli, tisztességesen kisminkelt, halványpiros ruhát, gyöngy nyakéket és elegáns órát viselő hölgy felmegy a színpadra, khmer módra köszönti a megjelenteket, mejd leül a neki kijelölt, természetesen a többinél nagyobb méretű fotelbe és úgy csinál, mitha nagyon odafigyelne az üdvözlő beszédekre. A Siem Reap-i Apsara Angkor szállodában vagyunk, a nők és a gyermekek elleni erőszak megelőzéséről szóló nemzetközi konferencián. Ezt úgy sikerült kiszúrnom, hogy a masszázshelyem felé vezető úton megláttam az összeröffenést hirdető táblákat, ezek is megtekinthetőek lesznek a picasán. Onnan is lehetett tudni, hogy valami fontos ember jár erre, hogy reggel egyszerűen lezárták a legfontosabb főutat. Meg persze rengeteg katona és rendőr izgágáskodott a környéken. Ugyanakkor, számomra nagyon meglepő módon, semmiféle ellenőrzés nem volt a bejáratnál. A legjobb, hogy a nők ünneplőben pompáznak. Hosszú, anyagában mintás szoknya, és többnyire fehér, blúz. Néhány fehér nő is ilyen gúnyát húzott magára, biztosan azt hiszik, nagyon szolidárisak a helyiekkel. Vagy csak tetszik nekik a cucc. De az túl egyszerű lenne...Szóval, számosan köszöntik a megjelenteket, közöttük a tartomány kormányzója is, akit még a várakozás közben leszólítottam, randevút kértem tőle, mire megdöbbenésemre azt mondta, hogy 4-kor vár az irodájában. El is mentem, jópofiztunk egy kicsit, megkérdeztem tőle, mit szólna, ha művészeti fesztivált csinálnánk, aszonta rendben. Hát így megy ez errefelé. Ilyen lazák volnánk. A rövid eszmecsere -amelyet a fogadóteremben bonyolítottunk le- után beráncigált a szobájába, ahol hatalmas fotók ábrázolták őt meg a miniszterelnököt - együtt. Visszatérve a kormányfő feleségére, ő mondta a megnyitó ünnepség főbeszédét. Ennek számomra legérdekesebb része az volt, amelyben utal különböző felmérésekre, amelyek kimutatták, hogy a khmer nők a legtöbb esetben megértik a férjük brutális viselkedését. Lehet törvényeket hozni, felvilágosító és megelőző programokat szervezni, büntetni és jutalmazni, konferenciákat és worshopokat rendezni, de ezt a mentalitást megváltoztatni irtózatosan nehéz és sziszifuszi munka...
2009. november 24., kedd
Kambodzsában a 6 millió aktív munkavállaló 85 százaléka feketén dolgozik, ezért is lehetetlen gyakorlatilag a társadalombiztosítás megszervezése. A kormány a következő ötéves terv (itt még van ilyen!) időszakában szeretné megtenni az első lépéseket ezen a területen. Számos nemzetközi nem-kormányközi szervezet indított kisebb-nagyobb projekteket, de a szétszórt, teljesen koordinálatlan programok általában nem vezettek eredményre. Kivétel ez alól egy francia NGO, a GRED akciója, amelynek keretében 2-3 dolláros évi befizetés ellenében a falusiak ingyen használhatták a helyi kórházakat. Mindennek az a "hozadéka", hogy a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet becslése szerint az ország lakosainak mindössze 10 %-a -elsősorban köztisztviselők, üzletemberek- rendelkezik valamilyen társadalombiztosítással. Kambodzsa még a fejlődő országok közül is a lista végén kullog a szociális kiadások tekintetében, ezek összértéke a GDP 1 %-át sem éri el. A kormány természetesen beindított szociális programokat -ösztöndíjak, iskolai étkeztetés, különböző tréningek- de ezek nem oldották meg az alapvető problémákat. Sokszor tűnődtem már azon, miért is nem csap pofán az itteni szegénység? Pedig naponta látom, érzem a szagát, nagyon ritkán meg is érintem - és valahogy mégsem taglóz le ez az egész. Momentán egy nagyon nem-tudományos magyarázatom van erre: ennyi mosolyt még sohasem kaptam életemben, és persze elsősorban a legszegényebbektől. Tudom, hogy ennél sokkal mélyebb okokat kell találnom, remélem, sikerül majd rájönnöm a titokra.
2009. november 23., hétfő
Örömmel tudatom, hogy megnyílt városunk új büszkesége, a Kid's Plaza! Itt azután minden megtalálható, amire a helyi gyermekek vágynak! Matchboxok a vitrinben, halacskák az akváriumban, csúszda és dühöngő gumiból és műanyagból, és persze rengeteg játékgép. Meg persze hamburgeres és hotdogos meg sütis -jó kávégéppel!- de meg külön VIP-kávézót is rittyentettek a szellemes építők. A szülők idült vigyorral nézik gyermekeik csúszkálását, majd rohannak fogyasztani valami finomságot. A földszinten még nem nyílt meg a hipermarket, a szomszédos japán étteremben kevés a vendég. Tegnap tartották a megnyitót, akkor sokan tolongtak, ma már megritkult a publikum. Nagyon kíváncsi vagyok, itt is bejön-e a plázaőrület (be) és hogy ki tudnak-e találni valami mást, ami csak itt jellemző? Két-három kisebb plázával már büszkélkedhet a városka, nem szoktak tömegek lenni, nyilván drága a helyieknek. A Lucky Mall nevű intézményben például kiváló borszaküzlet is működik, tele ausztrál, chilei, argentin, kaliforniai, olasz, spanyol és persze francia borokkal, jó pezsgőkkel. Azután van ott egy jó újságos is, legutóbb például egy Thaiföldön kiadott francia nyelvű lapot (Gavroche) vettem, szeretnék minél jobban tájékozódni a térségről. Ahogyan Magyarországon is, rossz külsejű embereket valahogy nem találni ezken a helyeken, diszkréten, de hatékonyan dolgoznak a biztonsági emberek itt is. Hála Istennek, errefelé még nem tűntek el a kis boltok, rengeteg akad belőlük, például nagy divat literes üvegekben benzint árulni a motorosoknak. Ez egy külön iparág és láthatóan nagyon megy. Korábban már felmerült, hogy vegyek-e egy biciklit vagy motort, hamarosan eldől ez is.
2009. november 22., vasárnap
4 üveg Angkor sör 6.00, , 1 seven-up 1.25, 1 szobabérlés 3.00, 1 lány 68 3.00, 1 lány 58 3.00, összesen 16.25 dollár - ez szerepel a blokkon, amelyet tegnap este a kezembe nyomtak a La Lune karaoke-bárban. Egy fiatal helyi ismerősömtől kértem, mutasson valamilyen helyi kulturális specialitást - ez lett belőle. Megérkezel az épületbe, amelynek a hosszú folyosójáról sok ajtó nyílik. Betolnak az egyik szobába, amelyben egy kényelmes ülőgarnitúra, két kis asztal és egy nagy tévé található. Leülsz és egyszer csak váratlanul beömlik vagy húsz nő, ruhácskájukon egy kis számmal. Innen kell kiválasztanod azt a hölgyet, akit 1 órán át taperolhatsz 3 dollárért. Magam egy sárga ruhás, festett szőke hajú leányra (ő volt a 68-as) mutattam, róla egyébként kiderült, hogy kiválóan énekel. Lánysereg ki, marad a szobában a két pár valamint két helyi dolgozó, akiknek két feladatuk van: kezelik a gépet és isznak, mint a gödény - természetesen a vendég számlájára. Tudniillik az egész arra megy ki, hogy minél többet egyél-igyál. Ha te nem teszed meg, a vendéglátók bevállalják. Állandóan újratöltik a poharadat és derűsen koccintgatnak. Közben megindul a zene, egy nagy füzetből lehet választani a helyi és a nemzetközi nóták közül. Az álszőke lány azzal kezdi, hogy megmasszírozza a vállamat és simogatja a combomat. Az est legnagyobb sikerét egyébként a szőrös lábam aratta, ezt egy másik hölgy is szorgosan fogdosta. A taperolás határai egyébként szigorúan ki vannak jelölve: a felsőcomb és a fej közötti térségről van szó. A hölgy egyébként maga jelzi, meddig mehetsz el, például, ha megfogod a derekát, akkor automatikusan ráteszi a kezedet a mellére, illetve a jó vastag melltartóra. Gondolom, a két másik nő azért is van végig jelen, hogy beavatkozzon, ha elfajulnak az események. Mi rendkívül diszkréten viselkedtünk, unatkoztak is a csajok. Náluk csak én untakoztam jobban, ezért viszonylag rövid idő után kértem a fentebb ismertetett számlát és el. Ilyen tehát az igazi kambodzsai karaoke, vicces volt kipróbálni.
2009. november 21., szombat
2009. november 20., péntek
2009. november 19., csütörtök
A történetet meg lehetne írni így: az ENSZ főtitkár különmegbízottja kitüntette a kambodzsai miniszterelnök feleségét az AIDS-elleni harcban elért eredményeiért. Ennek egyik legkézzelfoghatóbb jele az, hogy 10 év alatt az országban a felére csökkent a fertőzött felnőttek aránya - ez jelenleg 0,9%. A diplomata elismerően szólt a kormány intézkedéseiről, hozzátéve, hogy talán Kambodzsa lesz az egyetlen olyan ázsiai ország, amely 2015-re teljesíti az ENSZ Millenniumi Célkitűzéseit AIDS-ügyben.
És íme az ügy másik oldala: az ENSZ főtitkár különmegbízottja fenntartásait hangoztatta a kambodzsai hatóságok azon akciójával kapcsolatban, hogy 40 HIV-fertőzött családot kilakoltattak városközponti otthonaikból és egy külvárosba paterolták őket, de véleménye szerint ez az emberek akaratát tükrözte. A világszervervezet képviselője szerint a legsúlyosabb probléma mentális jellegű: az emberek nagy része ma is azt hiszi, hogy az AIDS-t "a rossz magatartás" okozza, ezért a szomszédok támogatják a fertőzöttek és családjaik kilakoltatását. A Kambodzsában működő emberi jogi szervezetek természetesen elítélik az AIDS-gettók létrehozását, szerintük az ENSZ-nek határozottan fel kellene lépni az ilyen akciók ellen. A diplomata azt is kifogásolta, hogy a kormányzat -meghirdetett elveivel ellentétesen- nem hajlandó óvszert osztogatni a karaoke-bárokban és más, a fiatalok által látogatott szórakoztatóipari intézményekben. Kritizálta, hogy a hatóságok a drogrehabilitációs központokat leginkább börtönként üzemeltetik, ezekben nincs megfelelő orvosi és pszichológiai ellátás. Ugyanakkor előrelépés, hogy a jövőben szigorúan büntetni akarják a drogkereskedőket, míg a fogyasztókat inkább megpróbálnák pedagógiai akciókkal leszoktatni a kábítószerről.
Szóval, ilyen ország ez...
2009. november 18., szerda
Éppen ma közölte a Transparency International a legújabb nemzetközi korrupciós indexét, eszerint Kambodzsa a vizsgált 180 ország közül -Laosszal és a Közép-afrikai Köztársasággal megosztva- a 158. helyet érte el az állami és önkormányzati szektor vonatkozásában. Tavaly a helyzet egy kicsit rosszabb volt, akkor a 166. helyet sikerült elcsípnünk. Kambodzsánál a környék államai közül csak Burmát minősítették korruptabbnak. A sor élén Új-Zéland áll, Magyarország a 46., a közép-kelet-európai térségben csak Szlovénia előzi meg - ez meglepő, de jó hír. A Phnom Penh-i kormány szóvivője a hírre reagálva azt találta mondani, hogy nem érdekli őket a helyezés, mert csak a kambodzsai nép békéje, harmóniája és boldogsága a fontos. Hozzátette, hogy a rossz helyezés azért is igazságtalan, mert a táblázat összeállítói nem vették figyelembe a kabinet utóbbi időben meghozott korrupció-ellenes intézkedéseit. Az ellenzéki Sam Rainsy Párt szóvivője egészen máshogy interpretálja az eseményeket: szerinte éppen azért tették az országot ilyen rossz pozícióba, mert a kormány 13 éve nem hozta meg az állandóan ígért antikorrupciós törvényt. Az ellenzéki politikus sommás, de teljesen igaz összefoglalója szerint Kambodzsában azért terjedhetett el a korrupció kultúrája, mert a bűnösök soha nem nyerik el méltó büntetésüket. Egyébként a kormány néhány nappal ezelőtt jelentette be sokadszorra, hogy jövőre azután tényleg a parlament elé terjeszti a törvény-javaslatot...
2009. november 17., kedd
Megfosztották parlamenti képviselői mentelmi jogától a legnagyobb -egyébként vezetője nevét viselő- kambodzsai ellenzéki párt elnökét. Sam Rainsy bűne ezúttal az volt, hogy október végén arra bátorította az egyik kambodzsai határfalu lakosságát, hogy tépjék ki egy vitatott hovatartozású területre kitűzött vietnami határcölöpöket. Az ellenzéki vezetőnek már jelentős rutinja van az üldöztetésben, például 2005-ben a parlament egyszer már megvonta tőle a mentelmi jogot. Akkor külföldre menekült, majd egy év múlva a király megbocsájtó rendelete után térhetett csak haza. Rainsy most Párizsban várja a fejleményeket. Jól ismeri a helyet, hiszen egy miniszter fiaként ott végezte a tanulmányai egy részét és több évig munkát is vállalt a francia fővárosban. A Sam Rainsy Párt képviselői a döntés után tüntetést szerveztek a politikai jogokat súlyosan diszkrimináló döntés ellen. Az egyre erősödő elnyomást jellemzi, hogy az utóbbi hónapokban az ellenzéki párt két másik képviselőjétől is megvonták mentelmi jogukat. Kambodzsában egyébként ötpárti parlament működik, a kormányoldalt a legnagyobb tömörülés, a Kambodzsai Néppárt (90 képviselő), a monarchista Funcinpec (2 ) és egy másik kispárt (2) alkotja, míg az ellenzék tagjai az SRP (26) és az Emberi Jogok Pártja (3). Valamennyi párt közös jellemzője az erős nacionalista beütés, ebben a kormánypárt és az ellenzék egy húron pendül. Nem lebecsülendő teljesítmény a térségben, hogy az országban többpárti parlament működik, a sajtóban -bizonyos tabutémák figyelembe vételével- megjelenhetnek a kormányt bíráló cikkek és a gazdaság is egyre jobban közelít a piacgazdasági modellhez. Mégis, a legelső szó, amely mindenkinek elhagyja a száját, ha Kambodzsa gazdasági-politikai berendezkedéséről beszél, az a korrupció. De erről majd egy másik alkalommal.
2009. november 16., hétfő
Ázsia anyjával beszélgettem hosszasan tegnap este, zöldmangó-salátás halat majszolva. Az illető természetesen egy magyar hölgy, aki néhány napja érkezett ide és csak valamikor márciusban utazik haza. Addig még leszalad Balira, átugrik a Salamon-szigetekre és még néhány helyre, attól függően, mihez lesz kedve. B. már negyedik alkalommal tölt itt hosszabb időt, önkéntesként különböző iskolai és szociális programokban vesz részt. Olyan a kisugárzása, hogy mindenki szívesen osztja meg a gondolatait vele, magam is ezt tettem, jó volt végre egy érdeklődő(nek tűnő) embernek elmondanom az itteni tapasztalataimat és a terveimet. Ő egyébként angol tanár, de vagy húsz éve kitalált egy zseniális szótárfajtát és azóta a saját kiadója gondozásában, számos nyelvre adaptálva kiadja azt. Jó időben sült el az agya és ez a jelek szerint kiváló jövedelemforrást teremtett - ez adja az utazások alapját. Mesélte, hogy hány helyi fiatalon tudott már segíteni, sok beszélgetéssel, tanítással, példával és időnként pénzzel. Nemrégiben írt egy novellát egy kislányról, aki azt hitte, hogy megvakul, de a magyar önkéntesek elvitték egy optikushoz, aki megállapította, hogy rövidlátó, egyébként kutyabaja sincs. A szemüveget természetesen a magyarok fizették. Érdekes fajta ez a világutazó, egyre gyakrabban találkozom velük. A legkeményebbek -mint például Dave, az ír fiú, akiről már korábban írtam- évekig nem mennek haza, mások hónapokig bolyonganak, azután hazatérnek. B. azt mondja, annyi emóció éri itt, hogy egyszerűen nem is tudja feldolgozi. Csak tudnám, hogyan csinálja...
2009. november 15., vasárnap
Szomorú apropóval került Kambodzsa fővárosa a világsajtó vezető oldalaira: Phnom Penh az ázsiai nagyvárosok küzül az ötödik legveszélyeztetettebb a klímaváltozás szempontjából. A World Wildlife Fund minap közzétett vizsgálata különböző paraméterek - például az áradások, a tengerszint emelkedése, a viharok, a szegénységi szint, a hatóságok reagálási kapacitása- összevetése alapján állapította meg a sorrendet, amelynek az élén Banglades fővárosa, Dhaka áll, őt követi Dzsakarta, Manila, Calcutta, Phnom Penh, Ho Si Minh-város, Sanghaj, Bangkok, Hong Kong, Kuala Lumpur, Szingapúr. Egy másik szempontrendszer azt vizsgálta, hogy a lakosság sűrűsége és a város gazdasági jelentősége milyen veszélyekkel jár: ebben a "versenyben" Dzsakarta végzett az első helyen. A legizgalmasabb táblázat azt hasonlította össze, hogy a különbüző városokban a helyi hatóságok milyen elképzelésekkel, tervekkel készülnek az klimatikus problémák megoldására. Kiderült, hogy sajnos ebben az összehasonlításban Dhaka és Phnom Penh áll az élen. A kambodzsai főváros helyettes kormányzója "példamutató" gyorsasággal reagált a jelentésre, tájékoztatva a nagyközönséget arról, hogy a helyi hatóságok tisztává és esztétikussá varázsolták PP-t. Ugyanakkor egy, a kambodzsai környezetvédelmi minisztériumban korábban tanácsadói munkát végző német szakértő megerősítette, hogy a helyi hatóságoknak fogalmuk sincs, hogyan reagáljanak a klimatikus problémákra. A vizsgált városok mindegyike folyók, öblök vagy tengerek mentén fekszik, a víz gyakran elárasztja őket, ezért kiemelten fontos lenne a megelőzés tervezése. Tudnivaló, hogy a kontinensek közül Ázsia a legveszélyeztetettebb az időjárási változásokra, ennek egyik oka, hogy a legutóbbi 100 év alatt az átlaghőmérséklet 3 fokkal nőtt a földrészen. A városok a világ területének 1%-át fedik le, de itt lakik a népesség fele és itt használják el az energiák felét. Ha nem sikerül hatékonyan csökkenteni az energiafogyasztást és a különböző gázok termelését, akkor még nagyobb veszélynek lesznek kitéve - nem csak a felsorolt városok, hanem valamennyi település. Ezért a WWF felszólítja a fejlett országokat, hogy a gázkibocsátásokat csökkentsék 40%-kal 2020-ig. A szervezet arra is felhívja a figyelmet, hogy a megelőző akciókra a GDP 1%-át kell költeni, viszont ha az államok nem tesznek semmit a klímavátozás hatásainak csökkentésére, akkor ez a GDP 5-20%-át is "elviheti".
2009. november 14., szombat
2009. november 13., péntek
Kohkerről egyszer már írtam, ez a legfontosabb téma, hiszen ezért a projektért jöttem ide. Ma azért szaladtunk ki, hogy megnézzük, jól adták-e meg az aknamentesített folyosó adatait. Természetesen minden rosszul volt megadva, úgyhogy, a különböző hivatalok részéről nyugodtan felrobbanhatunk...A mellékelt fotón egy fordított L látható, a valóságban egy igazi L betű mentén történt meg az aknamentesítés. Nagyon nem mindegy...Biztos hülyeség, de amikor elvonultam pisilni a bokrok közé, kissé aggódva tettem meg a néhány lépést. Szerencsére szakembereinket nem lehet átvágni, ők pontosan bemérték, hol pucolták ki már az aknákat. Egyébként ha megnézitek a fotókat, láthatjátok, milyen romokból kell világörökséget csinálni. Az igazi nagy szám a piramis, oda tényleg ömleni fog a nép, pláne, ha majd fel is lehet rá mászni. Természetesen az sem lenne baj, ha végig jó úton lehetne eljutni a különböző helyszínekig, a beeresztő kaput már megcsinálták az utat még nem. Az utolsó, elég rossz minőségű képen látható az egyetlen étterem, ahol egyébként fillérekért kiválóan ettünk és még a kávé is jó volt. Hazafelé egy mási ügyön tűnődtem: néhány napja írtam a vietnami szexrabszolga-lányok megsegítésére létrehozott szervezetről. Kiderült, hogy 3-4 nappal ezelőtt hirtelen megjelentek a rendőrök a szervezet irodájában és közölték a vezetőkkel, 24 órájuk van arra, hogy eltűnjenek. Az egész bagázs Thaiföldre menekült, beleértve a szerencsétlen magyar önkéntest is, akinek még egy hetet sem sikerült eltöltenie Kambodzsában. Hogy mi van emögött, nem tudom és senki nem akar erről beszélni. Talán a legendás vietnami-kambodzsai gyűlölködés, talán pénzügyi problémák, talán feljelentték őket valamiért, ki tudja...
2009. november 12., csütörtök



Ennek a faháznak a vázát 300 kilométerről hozták Siem Reapbe. A megrendelő egy ausztrál művészettörténész, az tervező-kivitelező egy helyi építész, Hok Sokol. Ő már évek óta a fejébe vette, hogy bebizonyítja, lehetséges a hagyományos khmer építészetet újjáéleszteni a legmodernebb technológia alkalmazásával. Ebben az esetben a külső falak egy részét megtartotta, a kibővített részeket pedig kiváló minőségű fából készíttette. Egyébként 6 féle fát használ házai tervezésekor. Az épületek követik a hagyományosan fontos elemeket: nagy belmagasság, (ebben az esetben a tetőszerkezet speciális, helyi anyagokból készült), sok terasz, lábakon álló ház - alatta nyitott fogadóhelyiséggel és tér, tér, tér...A jobb oldali fotó a nappalit mutatja, talán érzékelhető egy ilyen pici képen is, miről beszélek. A mellékhelyiségek természetesen minden korszerű géppel fel vannak szerelve. A hálószobákat a legtöbb esetben csak egy bizonyos belmagasságig szeparálják a nappalitól, itt ez a szokás. A konyha hagyományosan külön kis épületben található, de itt az építész ügyesen beépítette a házba. Kérdés persze, mennyibe kerül mindez. Az építész szerint olcsóbb, mint egy hasonló méretű kőház, mások szerint ez nem lehet igaz, mert a fa nagyon drága. Addig nem nyugszom, amíg nem sikerül egy ilyen jellegű házba költöznöm. Egyszer már majdnem sikerült...
2009. november 11., szerda
2009. november 10., kedd
2009. november 9., hétfő
2009. november 8., vasárnap
2009. november 7., szombat
2009. november 6., péntek
Kívülről körömszalonnak néz ki, bent azonban kiderül, hogy sokkal többről van szó. A Vietnam Voice nevű szervezetnél jártam, ők elsősorban a Kambodzsában élő vietnami szexrabszolgák megsegítésével foglalkoznak. Ehhez jó tudni, hogy a két ország ősi ellenség és itt kimondottan rühellik a szomszédos országból érkezett és letelepedett "betolakodókat". Becslések szerint az itt élő vietnami nők 6-30 százaléka dolgozik a szexiparban, közülük sokakat a helyi maffiák elraboltak és kényszerítették őket, hogy kuplerájokban dolgozzanak. A szervezet ezeken a lányokon próbál segíteni, először is azzal, hogy felkutatja és más NGO-k meg néha a rendőrség segítségével kiszabadítja őket a fogságból. Ezután 6 hónapra lakást és ellátást kapnak valamint kitanítják őket kurrens szakmákra. Jelenleg körömápolást, ékszerkészítést és szabászatot tanulnak. A Voice alapvető célja, hogy a lányok visszakerüljenek a társadalomba és a saját lábukon meg tudjanak állni. A szervezet meg úgy akar a saját lábán állni, hogy a lányok által készített ékszereket az USA-ban és Kanadában forgalmazzák - állítólag szép sikerrel. A Voice vezetője a beszélgetés előtt aláíratott velem egy papírt, hogy nem bántom a lányokat - akikkel egyébként ezúttal nem is hagytak beszélni. Jópofa mellékszála a történetnek, hogy 2 napja érkezett meg Londonból az új önkéntes, aki az egészségügyi programot fogja vezetni - természetesen egy magyar hölgyről van szó
2009. november 5., csütörtök
Izgalmas szakmai vita robbant ki köreinkben. A kulturális örökségi projektnek része egy úgynevezett közösségi program is, ami elsősorban arról szól, hogy ismertessük meg a helyiekkel a projekt fontosabb elemeit, ismerjük meg a helyiek igényeit és a lehetőségek szerint segítsük őket ezek kielégítésében. Iskolai tanterem építése, a könyvtár ellátása könyvekkel, növénytermesztési tanácsadás, esetleg pagoda vagy egészségház építése - kb. ezekről volt korábban szó. Kiutazásom előtt azonban kiderült, hogy a program finanszírozója szívesen felajánl 25-30 ezer dollárt valamilyen értelmes és látványos kisebb, gesztusértékű projektre, amelynek kitalálását és kivitelezését rém bíznák. Rövid konzultációk után úgy döntöttem, hogy a környezetvédelem/víz, megújúló energia témakörben fogunk nyomulni, leginkább azért, mert ezt támogatta az Angkor Hivatal. Megbíztam két fiatal építészt, hogy találjanak ki a helyiek számára hasznos, esztétikailag különleges, a médiában jól eladható projektet. Ez lett az Új Élet Háza, amely biovécéről, víztisztitásról, energiatermelésről, biomasszáról szól. A közösségi program jelenleg Budapesten élő vezetője, egy egészen kiváló fiú, nem szereti ezt a történetet, úgy érzi, hogy egyrészt szétveri az ő általa kitalált programot, másrészt a legrosszabbat teszi, ami csak elképzelhető: a gazdag fehérek egy koszos falu közepébe tojnak valami technológiai csodát, amiről a helyieknek fogalmuk sincs - majd elégedetten továbbállnak, az épület meg tönkremegy. Nagyon becsülöm ezt a fiút, szerencsére hamarosan kijön hosszabb időre, így végre komoly emberrel dolgozhatok együtt ebben az alprojektben. Magam egy sokkal pragmatikusabb álláspontot képviselek: miért ne lehetne azon gondolkozni, hogyan használjuk fel ezt a kis pénzt értelmesen, látványosan, a helyiek érdekében? Egyáltalán: miért baj, ha villogni is akarunk? A nagy kérdés persze az, hogy mit kezdjünk az iszonyúan ostoba falusiakkal, akik a rettenetes közelmúlt után csak a nyugalmat akarják. A helyieket jól ismerő embereink egyértelműen állítják, hogy iszonyú apátia uralkodik a helyszínen, ha a helyi kezdeményezésekre várunk, akkor nem sok minden fog történni a történelmi Kohker faluban...
2009. november 4., szerda
Megjelentek a koldusok, tehát indul a turisztikai főszezon. Fogalmam sincs, honnan kerültek elő a féllábú és/vagy kacskakezű szerencsétlenek, de hirtelen sok lett belőlük a központ utcáiban. Ők formálisan nem kéregetnek, hanem különböző könyveket árulnak. Szerencsére nem agresszívek, békésen tűrik, ha a turista elhajtja őket. A szezon közeledtének másik jele, hogy kezdenek felfelé kúszni az árak. Az uszodabérletem ára például 5 dollárral emelkedett, ez itt komoly pénz. A vendéglősök és a szállodások nagyon drukkolnak, hogy legyen már valami mozgás, mert az utóbbi hónapokban meglehetősen gyenge volt az üzletmenet. Ugyanakkor nagyon meglepő, hogy a például vendéglősök szinte semmiféle promóciós munkát nem végeznek. Talán már említettem, hogy egy Magyarországon tanult helyi fiúnak két étterme is van, az egyik a piacon -kiválóan lehet enni 1 dolláért-, a másik -vadonatúj- az egyik főutcában. Szolidaritásból, meg persze a jó konyha miatt is, rendszeresen eszem ott is, mindig én vagyok az egyetlen vendég. Javasoltam is neki, fizessen, hogy állandóan üljek a bejárat melletti asztalnál, jóízűen lapátolva a kajákat. Látom, hogy rengeteg turista elhalad a hely előtt, megnézik az étlapot és nem jönnek be. Mondtam a tulajnak, találjon ki valamilyen trükköt, hogy becsalogassa a kuncsaftokat. Nem is értette, miről beszélek. Az egyetlen akció, amit megtett, hogy fizet vendégenként 1 dollárt a tuk-tukosnak, ha bejátssza a vendégeket. Az is igaz persze, hogy sok turista a bédekkerben nézi meg, hol egyen. Nagyon kevés helyen van például élőzene, ez talán változni fog a forgalom élénkülésével. A legdrágábbak a nyugati kaják, például a pizza. Ma először meglátogattam a bevásárlóközpont népszerű burgeráját, a csirkefalatok ehetőek voltak. Utána úsztam egy jót a gyönyörű bárányfelhők alatt. Hú, ez egy kicsit giccsesre sikeredett, pedig tényleg nagyon szép a látvány...
2009. november 3., kedd
Mi magyarázza a gyenge helyi termékválasztékot? Egy tavalyi jelentés szerint Kambodzsa a versenyképességi listán a 109. helyre került, összehasonlításképpen Vietnam a 70., Thaiföld pedig a 34. helyzést kapta. A legfontosabb okok a szakértők szerint a korrupció, a képzetlen munkaerő, a gyenge infrastruktúra és a túladminisztrált üzleti környezet. Ezek a tények az ország szerencséjére nem riasztják el a külföldi befektetőket, a beruházások minden évben csaknem megduplázódnak, elsősorban a turizmus területén. Nyilván sokakat vonz a nagyon olcsó munkarő is. Pozitív tényező a nők jelentős szerepe a munkaerőpiacon. Ez nem csak a gazdaság szempontjából lényeges, hanem a családok gazdálkodását is döntően befolyásolja. Formálisan ugyan az idősek és a férfiak vezetik a családokat, de valamennyi, a helyi viszonyokat jól ismerő hazai és külföldi ismerősöm egyöntetűen azt állította, hogy a valóságban a nők a főnökök. Ők osztják be és kezelik a pénzt, és ha ők maguk is pénzkeresők, akkor tekintélyük és döntéshozatali erejük jelentősen nő. Apró, de talán érdekes jele ennek, hogy nagyon sok hölgy közlekedik saját motorral, ebben az ügyben teljes az egyenjogúság errefelé. Meg abban is, hogy gyakorlatilag mindenki jogosítvány nélkül hajtja a motorokat. Nemrég kötelezővé tették a bukósisak használatát, de ezt azért még nem mindenki tartja be - nemtől függetlenül.
2009. november 2., hétfő
A legizgalmasabb ebben a többnapos bazárban a helyi áruk promotálására szervezett akció, a Trade Fair. Vásárolj kambodzsai árut - hirdeti egy másik transzparens és magam is megpróbáltam eleget tenni felszólításnak. Az egyetlen termék, amelyet kipróbáltam és vásárolni is fogok belőle, az a pálmabor volt. Kicsit édeskés, de iható. Egyébként csak helyi cimkével ellátott mosóporokat láttam, néhány fajta chips-et, kétféle kolbászt, sütiket, oszt annyi. Hozzá kell tennem, hogy még ezt a szerény volumenű terméket is általában csak rendelés útján lehet beszerezni. Láttam persze pólókat meg a ruhákat, hiszen az ország gazdasága elsősorban ezt tudja exportálni. A sok standon mindenféle különleges kaja is rotyogott, ezek egy része inkább csak a fotón mutat jól vagy még ott sem (lásd a kilyukasztott tojásokat...). Alkonyat után egészen különleges hangulat ülte meg a várost: a pagodákból folyamatosan hallatszott a csilingelős-harangos jellegű zene, a folyóparton vidáman grasszáltak a népek, egy kislány kivételével sokan rám mosolyogtak, mindenki csinosan volt öltözve és várták a tűzijátékot meg a bulikat. Ma itt mindenki egy kicsit boldog volt. Nem kevés ez egy ilyen országban.
2009. november 1., vasárnap
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)